Mandje
Supermarket deals this week in the Netherlands (week 40): every folder from 10 supermarkets
OFFERS
MandjeTeam Mandje·2 October 2026·6 min read·updated 1 October 2026

Supermarket deals this week in the Netherlands (week 40): every folder from 10 supermarkets

In week 40, 10,902 offers are running at 10 Dutch supermarkets. Albert Heijn has the most (3,074), followed by Plus with 2,170. The biggest discount of the week: Sun Vaatwastabletten pro-expert at Dirk, 69% off. Most offers are in drugstore & personal care (1,580).

This overview comes from Mandje, the free app that collects the folders and prices of 10 supermarkets every night. Below, per supermarket: the folder period, the number of offers and the biggest discounts, then the ten biggest discounts of the week and the categories with the most offers. Prices of 1 October 2026; the article is updated every night. Product names are as the chains print them, in Dutch.

All folders of week 40 at a glance

SupermarketFolderOffersAvg. discount
Albert Heijnuntil 4 October3,07430%
Plusuntil 6 October2,17031%
Jumbountil 6 October1,75929%
Poieszuntil 4 October1,01933%
DekaMarktuntil 5 October79531%
Hoogvlietuntil 6 October76831%
Dirkvarying end dates56534%
Ekoplazauntil 6 October47522%
Aldivarying end dates19523%
Lidluntil 4 October8229%

The ten biggest discounts this week

From all 10 folders together, sorted by discount. Mandje leaves out discounts above 70% and prices under €0.50, because those are usually errors or bait, and shows one offer per brand per chain.

  1. 1. Dirk: Sun Vaatwastabletten pro-expert (18 items): €2.99 instead of €9.79, 69% off, €0.17 per item, until 6 October
  2. 2. Plus: Omo Semi geconcentreerd kleur 20sc (1 l): €2.99 instead of €9.45, 68% off, €2.99 per litre, until 6 October
  3. 3. Plus: Gama poeder wasmiddel regulier 18sc (1.08 kg): €2.99 instead of €8.99, 67% off, €2.77 per kg, until 6 October
  4. 4. Albert Heijn: Ariel 4-in-1 pods+ unstoppables wascapsules (26 washes): €9.99 instead of €27.99, 64% off, €0.39 per wash, until 4 October
  5. 5. Dirk: Palmolive Aroma essences ultimate relax (0.25 l): €1.49 instead of €3.99, 63% off, €5.96 per litre, until 6 October
  6. 6. Poiesz: Colgate Triple Action Whitening Tandpasta (0.075 l): €1.00 instead of €2.69, 63% off, €13.34 per litre, until 4 October
  7. 7. Dirk: Ola Sinas split 9 stuks (10 items): €1.99 instead of €5.29, 62% off, €0.20 per item, until 20 October
  8. 8. Dirk: Knorr Good noodles groenten (0.065 kg): €0.79 instead of €2.09, 62% off, €12.16 per kg, until 6 October
  9. 9. Poiesz: Pickwick Variatie Groene Thee (0.03 kg): €1.00 instead of €2.59, 61% off, €33.34 per kg, until 4 October
  10. 10. Dirk: Pedigree Hondensnacks ranchos cubes chicken (0.07 kg): €0.99 instead of €2.55, 61% off, €14.15 per kg, until 6 October

Albert Heijn offers this week

Albert Heijn has 3,074 running offers in week 40, leaflet valid from 28 September to 4 October, and an average discount of 30%. For 42.7% of the products also sold elsewhere, Albert Heijn is the cheapest this week.

  • Ariel 4-in-1 pods+ unstoppables wascapsules (26 washes): €9.99 instead of €27.99, 64% off, €0.39 per wash, until 4 October

All Albert Heijn offers and figures

Jumbo offers this week

Jumbo has 1,759 running offers in week 40, leaflet valid from 29 September to 6 October, and an average discount of 29%. For 41.0% of the products also sold elsewhere, Jumbo is the cheapest this week.

All Jumbo offers and figures

Lidl offers this week

Lidl has 82 running offers in week 40, leaflet valid from 28 September to 4 October, and an average discount of 29%. Lidl mostly sells own brands; compare there on price per kilo.

  • MORA Oven & Airfryer snacks (0.32 kg): €1.99 instead of €4.19, 53% off, €6.22 per kg, until 4 October
  • TAKSI (1.5 l): €0.85 instead of €1.69, 50% off, €0.57 per litre, until 4 October
  • Campina (1 l): €1.49 instead of €2.75, 46% off, €1.49 per litre, until 4 October
  • Diverse bio pompoenen: €1.49 instead of €2.49, 40% off, until 4 October
  • Granaatappel: €0.99 instead of €1.59, 38% off, until 4 October

All Lidl offers and figures

Dirk offers this week

Dirk has 565 running offers in week 40, with varying end dates, and an average discount of 34%. For 79.7% of the products also sold elsewhere, Dirk is the cheapest this week.

  • Sun Vaatwastabletten pro-expert (18 items): €2.99 instead of €9.79, 69% off, €0.17 per item, until 6 October
  • Palmolive Aroma essences ultimate relax (0.25 l): €1.49 instead of €3.99, 63% off, €5.96 per litre, until 6 October
  • Ola Sinas split 9 stuks (10 items): €1.99 instead of €5.29, 62% off, €0.20 per item, until 20 October
  • Knorr Good noodles groenten (0.065 kg): €0.79 instead of €2.09, 62% off, €12.16 per kg, until 6 October
  • Pedigree Hondensnacks ranchos cubes chicken (0.07 kg): €0.99 instead of €2.55, 61% off, €14.15 per kg, until 6 October

All Dirk offers and figures

Plus offers this week

Plus has 2,170 running offers in week 40, leaflet valid from 30 September to 6 October, and an average discount of 31%. For 36.9% of the products also sold elsewhere, Plus is the cheapest this week.

  • Omo Semi geconcentreerd kleur 20sc (1 l): €2.99 instead of €9.45, 68% off, €2.99 per litre, until 6 October
  • Gama poeder wasmiddel regulier 18sc (1.08 kg): €2.99 instead of €8.99, 67% off, €2.77 per kg, until 6 October

All Plus offers and figures

Aldi offers this week

Aldi has 195 running offers in week 40, with varying end dates, and an average discount of 23%. Aldi mostly sells own brands; compare there on price per kilo.

  • Pitloze witte druiven (0.5 kg): €1.49 instead of €2.39, 38% off, €2.98 per kg, until 4 October
  • LANDBECK Bockworsten (10 items): €3.99 instead of €6.38, 38% off, €0.40 per item, until 4 October
  • BARISSIMO Koffiebonen (1.2 kg): €9.99 instead of €15.47, 35% off, €8.33 per kg, until 4 October
  • Citroenen (0.5 kg): €0.99 instead of €1.49, 34% off, €1.98 per kg, until 4 October
  • Nederlandse pruimen (0.5 kg): €1.99 instead of €2.99, 33% off, €3.98 per kg, until 4 October

All Aldi offers and figures

DekaMarkt offers this week

DekaMarkt has 795 running offers in week 40, leaflet valid from 29 September to 5 October, and an average discount of 31%. For 43.6% of the products also sold elsewhere, DekaMarkt is the cheapest this week.

  • Grand'Italia Orzo tradizionali (0.5 kg): €0.99 instead of €2.25, 56% off, €1.98 per kg, until 5 October

All DekaMarkt offers and figures

Hoogvliet offers this week

Hoogvliet has 768 running offers in week 40, leaflet valid from 30 September to 6 October, and an average discount of 31%. For 59.7% of the products also sold elsewhere, Hoogvliet is the cheapest this week.

All Hoogvliet offers and figures

Poiesz offers this week

Poiesz has 1,019 running offers in week 40, leaflet valid from 27 September to 4 October, and an average discount of 33%. For 24.0% of the products also sold elsewhere, Poiesz is the cheapest this week.

  • Colgate Triple Action Whitening Tandpasta (0.075 l): €1.00 instead of €2.69, 63% off, €13.34 per litre, until 4 October
  • Pickwick Variatie Groene Thee (0.03 kg): €1.00 instead of €2.59, 61% off, €33.34 per kg, until 4 October

All Poiesz offers and figures

Ekoplaza offers this week

Ekoplaza has 475 running offers in week 40, leaflet valid from 30 September to 6 October, and an average discount of 22%. Ekoplaza mostly sells own brands; compare there on price per kilo.

  • Terrasana Kokosmelk light (0.4 l): €1.59 instead of €2.39, 34% off, €3.98 per litre, until 6 October
  • Mandarijnen (0.5 kg): €1.99 instead of €2.99, 33% off, €3.98 per kg, until 6 October
  • Why Not Frisdrank perzik gember (0.33 l): €1.67 instead of €2.39, 30% off, €5.07 per litre, until 6 October

All Ekoplaza offers and figures

Where most offers are

The categories with the most running offers this week, with a link to all offers per category.

How to get the most out of the folders

Leafing through folders takes time and tells you nothing about the price per kilo, or whether an offer is really an offer. Mandje does that work: all 10 folders in one app, every offer converted to the price per kilo, litre or item, the price history per product and a notification as soon as a favourite is on offer somewhere. Put your groceries on one list and see at which supermarket that list is cheapest this week. Download Mandje for free, or first see which supermarket is cheapest most often.

Why savers in the Netherlands use Mandje

10
supermarkets in one app
104,750
products compared every night
1,350,000+
price points of history
4.4 / 5
from 72 reviews in the App Store and Google Play

Mandje is free, needs no account and works on iPhone and Android. Put your groceries on one list and see at which of 10 supermarkets the whole list is cheapest this week, with price per kilo, price history and an alert when a favourite goes on offer.

  • "Surprising"

    "I've only been using the app for a day and already noticed several products I regularly buy on sale at another store. The discounts are clear, relevant, and really practical. No useless extras, just benefits you can use right away."

    Louihrani10, App Store

  • "Handy tool"

    "I usually check multiple supermarket apps for deals, but with Mandje that's a thing of the past. Fresh and clear."

    Chris261272, App Store

  • Great concept

    "Really great app! My girlfriend and I were looking for a shared grocery list, and it's so nice that this app also instantly compares different stores."

    Maartentromp, App Store

Named App of the Month (May 2026) by iCulture, the Dutch Apple site, and rated 5/5 by ID.nl (October 2026).

Download Mandje for free · See all features

Frequently asked questions

Which supermarket has the most offers this week?

Albert Heijn, with 3,074 running offers in week 40, followed by Plus (2,170) and Jumbo (1,759). Many offers is not the same as low prices: Dirk is the chain with the lowest price most often (79.7% of comparable products).

When do this week's folders end?

Most Dutch folders run from Monday to Sunday. Albert Heijn until 4 October, Jumbo until 6 October, Lidl until 4 October, Plus until 6 October, DekaMarkt until 5 October, Hoogvliet until 6 October, Poiesz until 4 October and Ekoplaza until 6 October. Chains without a fixed folder week have offers with varying end dates; Mandje shows the end date with every product.

What do '1+1 gratis', '2e halve prijs' and 'bonus' mean?

'1+1 gratis' is buy one get one free, '2e halve prijs' is second item half price, and '3 halen 2 betalen' is three for the price of two. 'Bonus' is what Albert Heijn calls its weekly offers; some need the free Bonuskaart in the AH app. The list below only has straight price cuts, so you can compare them directly.

Where can I see all Dutch supermarket offers in one app?

In Mandje: all offers from 10 supermarkets (Albert Heijn, Jumbo, Lidl, Dirk, Plus, Aldi, DekaMarkt, Hoogvliet, Poiesz, Ekoplaza) in one app, with the price per kilo or litre, the price history to tell a real offer from a fake one, and a notification as soon as a favourite product is on offer somewhere. Free, no account, on iPhone and Android.

Source: folders and prices Mandje collected on 1 October 2026 at 10 supermarkets. The offers per chain are the biggest running discounts at that moment; conditions may apply, check in store. This article is updated every night. The Dutch edition: Supermarktaanbiedingen deze week.

Read more articles

Discover more savings tips, price analyses, and updates from the Mandje blog.

This week's offers per supermarket

Every chain page compares its running offers with the other nine.

Ready to shop smarter for groceries?

Download Mandje for free and never miss an offer. Works on iOS and Android.

Download on the App StoreGet it on Google Play

15,000+

People in the Netherlands
are already using Mandje

Average rating of 4.4 ★

Three screens of the Mandje app: favourites, the offers of the week and a product with its unit price